Hodinky Prim Pohraniční stráž – originál vs. padělek

Prim Pohraniční Stráž Československé socialistické republiky. V mnoha sběratelích tyto hodinky vyvolávají rozporuplné emoce, vzhledem k jejich minulosti. Dnes se na ně ovšem podíváme jako na čistě sběratelský předmět, řekneme si něco málo k historii a jak rozeznat pravé od padělaných, které se nedávno objevily na trhu.

Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že hodinky s emblémem psohlavce byly darovány za zadržení osob při pokusu o přechod státní hranice. To ovšem nebyl jediný případ, jak mohl dané hodinky příslušník PS získat. Darovány byly například za ocenění v celostátní soutěži psovodů, při odchodu do civilu za vzorné plnění povinností během základní vojenské služby, případně za cokoliv nad základní povinnosti.

Jednalo se o období od poloviny 70. do počátku 80. let a můžeme se setkat s více než desítkou různých modelů.

1. Originální Prim PS ČSSR
  • Ciferník: Tisk loga byl prováděn v bílé, černé nebo žluté barvě bez podkladu. Existují ovšem i červené Sport 2 se žlutým logem na černém podkladu. Signifikantním ukazatelem originálu je tenká a celistvá ohraničující linka. Zároveň nápis PS ČSSR by měl být vždy jasně čitelný.
  • Víčko: Nejčastěji se setkáváme s věnováním: Věnuje vel. vojsk PS ČSSR, případně Věnuje velitel svazku PS. Vzniklo ovšem i mnoho různých variant, jako například: Věnuje velitel PS útvaru 5688 Znojmo, Věnuje náčelník KO OSH Hr. Králové, Venuje vel. zväzku PS SNP Bratislava, Věnuje vel. svazku PS Sušice a mnoho dalších. Je důležité všímat si způsobu provedení rytiny.

Zdroj obrázků: Hodinářství Luneta a Aukro

2. Napodobenina
  • Ciferník: ohraničení a celkově samotný znak má hrubou linii tisku. Stejně tak srst působí rozpitým dojmem. Horní linie ohraničení působí zdvojeně a nejvíce je to znatelné na nápisu PS ČSSR, který je téměř nečitelný. Na první pohled to nemusí být až tak zřejmé, ale při porovnání s originálem jsou jasně vidět rozdíly.
  • Víčko: Spolehlivým ukazatel je v tomto případě věnování, které bylo u padělku vypáleno laserem. Tato technika se používá v současnosti při gravírování.

Zdroj obrázků: Aukro

V době vydání článku byl znám pouze tento případ. Dají se ale očekávat, vzhledem ke stále rostoucí popularitě hodinek Prim, i další pokusy o napodobování. Nejedná se totiž o nejlevnější modely a ceny se pohybují dle stavu a typu od 5.000 Kč do 30.000 Kč.

Pokud si nejste stoprocentně jistí pravostí, je vždy lepší obrátit se na odborníka nebo zkušeného sběratele před případným nákupem.